Buvo sunku.

Kad Kristinos Sabaliauskaitės “Danieliuje Dalboje” minimas Ričardas Gavelis, atspėjau tik iš išvaizdos aprašymo. Nieko iki šiol nebuvau skaičiusi. Bet jei jau šis rašytojas vertas būti rašytojų prieglobstyje, turiu su juo susipažinti.

Bibliotekoje nustebau - kiek daug Gavelis yra parašęs. Pasiėmiau knygą, kurios pavadinimas buvo girdėtas. Pradėjau skaityti - ir didžiulis nusivylimas. Nieko aš čia nesuprantu, man neįdomu, mesiu. Nes pati pradžia - tai maždaug puslapio ilgio skyreliai, kurie man niekaip nesiriša ir niekaip nesuprantami. Bet pasitikėjimas Kristina vertė skaityti toliau. Ir už tai buvo atlyginta. Maždaug penkiasdešimtajame puslapyje tekstas pradeda rištis, atsiranda supratimas ir skaitymo malonumas.

Bet jau sakiau - buvo sunku. Ne tik pradžioje. Visa knyga sunki. Tai yra, ne tokia, kuri skirta patirti skaitymo malonumą. Greičiau jau skirta mąstyti, intriguoti, šokiruoti. (Aš bent jau tai pasipiktinau, kai rašytojas Vilnių prilygino ekshibicionistui rodančiam storą buką falą (Gedimino pilį)).

Tai trečias per neilgą laiką mano pažintas Vilnius (kiti - K. Sabaliauskaitės ir J. Kunčino). Nežinau, kuris iš jų yra tikras, kuris geriausias. Visi rašytojai pabrėžia Vilniaus išskirtinumą, ir aš pradedu tuo įtikėti.

Tikrai buvo labai sunku, bet aš džiaugiuosi, kad perskaičiau.

…o aš galvojau apie Dariaus ir Girėno kompleksą, amžinąjį mūsų kompleksą, jį sukūrė dar Vytautas Didysis, praradęs Lietuvos karūną paskutiniausią akimirksnį, kai viskas, rodės, buvo jau beveik įvykę. Tai tikrai mūsų autentiškas, iš nieko neskolintas kompleksas. Lygiai taip Darius su Girėnu pirmieji skrido per Atlantą - viską padarė, didvyriškai nugalėjo sunkumus ir tėškėsi į žemę per trejetą žingsnių nuo namų. Lygiai taip dabar elgėsi krepšininkai - perskrido savus atlantus, nugalėjo sunkumus ir ūmai pristigo dvasios per vieną žingsnelį nuo tikslo. Visi mes netenkam karūnos paskutiniausią mirksnį, visad teškiamės į žemę per tris žingsnius nuo namų.

P. S. Ar visos R. Gavelio knygos tokios? Kurią reikėtų skaityti dabar?

Patiko (0)

Rodyk draugams